ŁUK TRADYCYJNY (PROSTY)
To rodzaj łuku, od którego początek wzięły inne, bardziej skomplikowane. Najczęściej wykonywane z drewna jesionowego i cisowego. Jego zaletą jest łatwość wykonania i mała ilość elementów, co ogranicza konieczność ustawiania. Jest nadal używany np. podczas inscenizacji rycerskich.
ŁUK OLIMPIJSKI (REFLEKSYJNY)
Jest to właśnie łuk, z którego strzelam. Jest wykonany najczęściej z aluminium, carbonu i ewentualnie drewna, co zdarza się obecnie coraz rzadziej. Jego pierwowzorem były łuki asyryjskie wygodniejsze niż długie łuki proste i umożliwiające strzelanie podczas jazdy konnej. Obecnie to łuk, który możemy zobaczyć na olimpiadzie. Stwarza optymalne warunki dla łucznika, gdyż posiada sporo udogodnień takich jak celownik, ale jednocześnie nie jest tak zautomatyzowany jak łuk bloczkowy.
ŁUK BLOCZKOWY
Jego konstrukcja umożliwia uzyskanie większej siły łuku przy mniejszym zaangażowaniu łucznika. Dzieje się tak za sprawą wielokrążka, który jest innowacyjnym rozwiązaniem w tym wypadku. Łuk ten jest używany w łowiectwie, a także w filmach np. Rambo.
ŁUK JAPOŃSKI
W Japonii jest to traktowane bardziej jako sztuka i sposób ukojenia duchowego, co nie powinno dziwić mając na uwadze mentalność Japończyków, którzy wielką wagę przywiązują do wszelkiego rodzaju ceremoniałów i szczegółów. W przeszłości kyudo (strzelanie z łuku japońskiego - yumi) było praktykowane tylko przez samurajów, lecz obecnie każdy może mieć dostęp do tego orientalnego sportu. Łuki wykorzystywane w kyudo są wykonane z bambusa i mierzą ponad 2 metry.
Dalej